غایبان بزرگ جام ملت‌های اروپا

هواداران فوتبال لحظه شماری می‌کنند تا هنرنمایی ستارگان مورد علاقه خود را در مستطیل سبز به تماشا بنشینند. جام امسال هم اما در غیاب برخی بزرگان برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وقتی امسال سه تیم انگلیسی به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان راه یافتند، دیگر تقریبا مشخص شده بود که این جام به انگلیس خواهد رفت. سؤال اساسی در لحظاتی که در دیدار فینال کار به شلیک ضربات پنالتی کشیده شد، این بود: چلسی و یا منچستر یونایتد، کدامیک بر جام قهرمانی بوسه خواهد زد؟ اما شادی آن شب منچستریونایتد و دوستدارانش تنها مرهمی بود بر تن مهد فوتبال جهان. انگلیس این روزها غایب بزرگ جام قهرمانی ملت های اروپاست.

صدای آلمان در این مورد می نویسد: سخن از غیبت بزرگان است. روز سه شنبه (۳ ژوئن) همه نگاه ها به "کازا آتزوری" یا محل سکونت تیم ملی ایتالیا در "اوبر والترس دورف" ، در اتریش دوخته شد که اردوی تدارکاتی ایتالیایی ها در آن قرار دارد. ساعت شش بعد از ظهر هنگامی که لاجوردی ها در میدان مشغول تمرین بودند ناگهان فابیو کاناوارو بر اثر برخورد با جرجیو چیلینی نقش بر زمین شد. پس از پانزده دقیقه کاناوارو به بیمارستان منتقل شد و در پی آن معلوم شد که جراحاتش به گونه ای است که نمی تواند در رقابت های جام سیزدهم حضور داشته باشد.

آتزوری‌ها بدون کاپیتان خود که یکی از بهترین مدافعان جهان و یکی از ستون های اصلی تیم است، رقابت های مقدماتی در گروه مرگ را آغاز خواهند کرد. گروهی که شامل فرانسه، هلند، ایتالیا و رومانی است. ایتالیایی‌ها پس از چهل سال آمده بودند تا به عنوان قهرمان جهان، عنوان قهرمانی اروپا را نیز تصاحب کنند. روزنامه "کوریره دلو اسپورت" اما در شماره روز چهارشنبه، در تیتر خود با قهرمانی اروپا خداحافظی کرد و نوشت "آدیو".

از همین گروه، ریموند دومنش، سرمربی تیم ملی فرانسه، اعلام داشت که در روز نهم ژوئن، در دیدار با رومانی، پاتریک ویرا، کاپیتان این تیم، حضور نخواهد داشت. اعلام این خبر به شایعات بیشتری در مورد عدم حضور او در کل رقابت های جام اروپا دامن زد.

کلارنس سیدورف، بازیکن خط میانی میلان یکی دیگر از بزرگانی است که در این گروه عدم حضورش همه و حتی مارکو فان باستن، سرمربی تیم ملی هلند را هم متعجب کرد. سیدورف ۳۲ ساله که برای میلان ایتالیا توپ می زند، پیش از این توسط فان باستن به جمع ملی پوشان هلند در مسابقات جام جهانی آلمان دعوت نشده بود. وی در اواسط ماه گذشته انصراف خود را برای حضور در جام قهرمانی اروپا اعلام داشت. سیدورف در سه دور از مسابقات جام قهرمانی اروپا رهبری خط میانی هلند را برعهده داشت.

در عکس گروهی تیم ملی اسپانیا که با روسیه، یونان و سوئد در یک گروه قرار دارد، جای یک چهره خالی است و آن کسی نیست جز رائول. این  مهاجم کهنه کار و کاپیتان تیم رئال مادرید، در ۱۰۲ مسابقه ای که برای کشورش انجام داده، ۴۴ گل به ثمر رسانده و بهترین گلزن تاریخ تیم ملی فوتبال اسپانیا محسوب می شود. 

رائول با روی کار آمدن برند شوستر به عنوان سرمربی رئال مادرید، تولدی تازه را تجربه کرد و با زدن ۱۸ گل، سهم بسزایی در موفقیت تیمش داشت. در روزهای اخیر حتی روزنامه ورزشی "مارکا" رائول را به عنوان بهترین بازیکن این فصل از رقابت‌های لیگ دسته اول اسپانیا انتخاب کرد. اما با وجود همه این موفقیت ها، آراگونس از دعوت این ستاره ۳۱ ساله به تیم ملی چشم پوشید و ترجیح داد که چهره های جوان را به خدمت گیرد. 

بدون تردید، برند اشنایدر برای آلمان، روزیتسکی برای جمهوری چک، ادواردو، مهاجم برزیلی الاصل کرواسی و شوکور و باشتورک برای ترکیه نیز از دیگر غایبان بزرگ این دور از مسابقات جام قهرمانی فوتبال اروپا هستند.

/ 0 نظر / 6 بازدید